KıRMıZı RuGaN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AyrıcaLıkLı Olduğunuzu Hissedin..!!!

AnasayfaPortalLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Ortaklar
 Hoşgeldin; Misafir

Toplam 2 Mesajın Var.

Kayıt Tarihin:
Perş. Ocak 01, 1970
Son Ziyaretiniz:
Perş. Ocak 01, 1970

5711 Gündür yayındayız
2013 Konumuz var
5589 Mesaj gönderildi
139 Kullanıcımız Var
Son Üyemiz : https://kirmizirugan.yetkin-forum.com/u147
En son konular
» Almost as cut-price as download
KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU EmptyÇarş. Ağus. 03, 2011 8:05 pm tarafından Misafir

» MİLLETTTTTTTT NERDESİNİZZZZZZ
KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU EmptyPtsi Ara. 07, 2009 3:51 pm tarafından NURUM_NUR

» Avusturyadan kimsecikler yokmu yaa bende tanismak istiyorum yakinimdan birileriyle
KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU EmptyPtsi Ocak 05, 2009 10:27 am tarafından hayat41

» YARIŞMAYA KATILAN MASA RESİMLERİ(lutfen resimleri aynı başlıkta buradan paylaşalım)
KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU EmptyPerş. Ara. 25, 2008 11:49 pm tarafından pınkrose

» 18 ÇANKIRI
KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU EmptySalı Ara. 23, 2008 4:57 pm tarafından hayat41

» lalelerim sarardıı
KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU EmptyPtsi Ara. 22, 2008 10:23 am tarafından ayşe42

» COCUKLARIMIZA ELBISELER DIKELIMMI????? (DOGMAMIS COCUGUMA DON BICIYOM :)))))
KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU EmptySalı Ara. 16, 2008 8:18 pm tarafından devit

» PILOTUN EL BECERİLERİ
KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU EmptySalı Ara. 16, 2008 8:07 pm tarafından devit

» YAZ SERGİMİZDEN GÖRÜNTÜLER
KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU EmptySalı Ara. 16, 2008 8:05 pm tarafından devit

Kimler hatta?
Toplam 9 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 9 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 203 kişi Ptsi Tem. 31, 2017 6:38 pm tarihinde online oldu.

KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU

5 posters
YazarMesaj
Misafir
Misafir

KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU Empty
MesajKonu: KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU   KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU EmptyCuma Ekim 17, 2008 10:21 pm

Yüzyıllardır süren gelin-kaynana çekişmesinin önlenmesi için çeşitli tavsiyeler

Asabi Kaynanalar:
Anlaşılması en zor tiplerdendir. Söylenen her sözün altında bir art niyet ararlar. Her zaman sorun çıkarırlar. Çözümlerinde kaba kuvvete bile başvurabilirler. Neye kızdıkları, neye sevindikleri pek belli olmaz.

Yardımsever Kaynanalar:
Her durumda birilerine yardım eden kaynanalardır. Yardımseverlik adına her şeyi yapabilirler. Hastanelerde hastabakıcı, kabul günlerinde pasta yapıcı, bulaşık yıkayıcı olarak görev alırlar. Bazen bunu o kadar abartırlar ki karşılarındakine zarar bile verebilirler.

Şikayetçi Kaynanalar:
Sürekli her şeyden şikayet eder, karşılarındaki insanları canlarından bezdirirler. Aldıkları eşya, yiyecek ve kıyafet konusunda hep şikayetçidirler. Gelin ya da damat hiçbir zaman istediği gibi çıkmamıştır.

Köylü Kaynanalar:
Gelin veya damat, şartlar ne olursa olsun gelen giden misafire iyi davranmalıdır. Gelini köyden gelen her türlü şeyi pişirebilme ve onların yemeklerini yapabilme yeteneğine sahip olmalıdır. Gelin ve oğlu, özel günleri, çok erken saatlerde gelerek onlarla geçirmelidir. Eğer bir yere gidilecekse onun mutlaka haberi olmalı, kendisinin yanına alacağı bir kaç kişilik kafile halinde gidilmelidir. Gelin kendi başına bir şey almaya karar veremez. Damatta ise durum farklıdır. Damadın annesi de bu konuda kendisiyle aynı haklara sahiptir ama kızını ezmemek kaydıyla. Gelin misafir çağıracağızaman ondan izin alır.

Şehirli Kaynanalar:
Şehirde ulaşımın zorluğu nedeniyle damadın veya gelinin evini kendi evlerinin yakınına isterler. Mümkünse aynı mahallede oturmayı tercih ederler. Gelecek misafirleri çok fazla kabuletmek istemez, gelin veya damadın evine gelecek misafir trafiğini kendileri yönetmek isterler. Yeni gözlük modelleri, mayolar piyasaya çıktığında ilk olarak onlar alırlar. Yeni mobilya, halılar, perdeler onların en önemli istekleridir, ama gelin yeni perde istediğinde “müsrif” olarak değerlendirir ve taş koymaya çalışırlar.

Şen Kaynanalar:
Bulunması en zor tiplerdir. Gelin ya da damatlarına karışmazlar. Her türlü sorun için bir çözümleri vardır. Kimseden iş beklemezler. Kırılsalar da kimseye bir şey belli etmezler.Her şeye gülüp geçmeyi başarırlar.

TEMİZLİKÇİ VE GEZİCİ KAYNANALAR
Temizlikçi Kaynanalar: Bu kaynanaların bütün zararları kendilerinedir. Ne kadar temizlik malzemesi varsa hepsinin isimlerini ezbere bilirler. Sürekli temizlik yapıp dururlar. Kapıdan girecek olanherkese ayakkabılarını çıkarttırırlar, koltuklara oturanların nereyi dağıttığına dikkat ederler. Onlara göre gelinleri ya da damatları çok dağınık ve pistir.
Gezici Kaynanalar: Nerede akşam, orada sabah gezip duran kaynanalardır. Bazıları eşlerini kaybettikleri için kendilerini sokağaatarlar.

Patron kaynanalar:
Bu tip kaynanalar, para, ev, tahvil kısacası mal mülk yönünden zengindirler ve bunu her zaman kullanan tehlikeli tiplerdir. Malları ve paraları ile her şeyi yapabileceklerine inanırlar. Gelin veya damadın evine bir şey aldıkları zaman fiyat etiketini çıkartmazlar. Her konuda kendilerine danışılmasını isterler.Kendilerine ait bir evde oturan gelin veya damada bunu her zaman hatırlatırlar.

Yemekçi Kaynanalar:
Hayatlarındaki tek şey, yemek yapmak ve yedirmektir. Onlara birkaç kilo et, biraz sebze ve bakliyat aldığınız zaman uzun zaman sizinle uğraşmazlar. Çok güzel yemek yapan bu kaynanalar, hayatlarını bu iş üzerine kurarlar.

PSİKOLOG ÖNERİLERİ
Psikologların, gelin-kaynana çekişmesini önlemek için gelinlere tavsiyelerine de kitapta yer veriliyor. Bunlardan bazıları şöyle:

Gelinler, kendilerinin de bir gün kaynana olacaklarını hiç akıllarından çıkarmamalıdır.
Kayınvalidesine sevgi ve saygıda kusur etmemelidir. Çünkü o sevdiği insan olan eşinin annesidir.

Kayınvalidesinin bazı ters laflarını kendi aleyhinde yorumlamamalıdır.
Arada yaş ve nesil farkı olduğunu düşünerek kayınvalidesinin istek ve davranışlarını hoş görmelidir.

Kayınvalidesi ile iyi geçindiğinde kocasıyla arasının da daha iyiolacağını bilmelidir.

Kayınvalidesini bayramlarda, kandillerde arayarak gönlünü almalıdır.

Kocasının sık sık anne ve babasını görmek istemesinden rahatsızlık duymamalıdır.

Kayınvalide ve kayınpedere karşı kırıcı, iğneleyici, hoş olmayan sözler söylememeli, onları hoşnut etmelidir.

Kayınvalideler oğullarını kıskanır. Gelinler bunu sezmeli ama yumuşaklıkla bu işin üstesinden gelmelidir.

Gelinler kocalarını kayınvalidelerine karşı kışkırtmamalıdır.
Ad-Minella
Kraliçe
Kraliçe
Ad-Minella

Kadın
Rep :
KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU Left_bar_bleue999 / 100999 / 100KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU Right_bar_bleue

MesajKonu: Geri: KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU   KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU EmptyCuma Ekim 17, 2008 11:17 pm

Hem Gelinim ee Anneyim ilerde kayınvalide de olacagım için bu kıstaslar bendede olacak:) hiç yorum yapmıyorum:) Ama bazı yerlerine çok güldüm:)
http://kirmizirugan.yetkinforum.com
desibel
KıRMıZı RuGaN TeaM
KıRMıZı RuGaN TeaM
desibel

Kadın
İş/Hobiler : Eğitimci-Bağlama çalmak, kitap okumak.
Lakap : *****
Rep :
KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU Left_bar_bleue999 / 100999 / 100KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU Right_bar_bleue

MesajKonu: Geri: KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU   KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU EmptyC.tesi Ekim 18, 2008 2:50 am

Güzel bir yazı admincim. Yukarıda sayılanların hiçbirini kaynanamdan görmedim ne yardım, ne para, ne temizlik, ne ilgi :( Oğlunu kıskanmasını gördüm ama...Onun yaptıklarını ben yapmam herhalde.Çünkü bana çok ters bu davranışlar... :( :( :(
hayat41
üye
üye
hayat41

Kadın
İş/Hobiler : evhanımı
Lakap : hayat
Rep :
KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU Left_bar_bleue250 / 100250 / 100KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU Right_bar_bleue

MesajKonu: Geri: KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU   KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU EmptyC.tesi Ekim 18, 2008 8:52 am

ya bende hep cabalıyorum iyi olalım diye ama tek taraflı olmuyor işte. oglu bikere bile akıl edip aramaz onları benim zorlamamla ararsa arar sonra yine suçlu ben oluyorum neymiş eşim evlendikten sonra onları hiç arayıp sormazmı be kadın aradıgı zamanda benim sayemde arıyo biliyonmu bunu :x :x bende iyi olmak istiyorum ama olmu işte ne yapayım :cry: :cry: kendi kendimi üzüp duruyorum böyle bye
gülo
üye
üye
gülo

Kadın
İş/Hobiler : elk.müh.
Lakap : gülo
Rep :
KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU Left_bar_bleue1 / 1001 / 100KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU Right_bar_bleue

MesajKonu: Geri: KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU   KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU EmptyC.tesi Ekim 18, 2008 6:11 pm

ohhhh yaşasın kaynana gelin dayanışması lol! böyle sorunlarımız hiç olmadı,bundan sonrada olacağını tahmin etmiyorum teytey
MİNİK KUŞLARIM
üye
üye

Kadın
İş/Hobiler : çalısmıyorum
Lakap : şam şeytanı
Rep :
KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU Left_bar_bleue1 / 1001 / 100KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU Right_bar_bleue

MesajKonu: Geri: KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU   KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU EmptyPaz Ekim 19, 2008 10:19 pm

turu ne olursa olsun adı kaynana
en ıyı kaynana olu olanıdır dıye dusunuyorum :lol: :lol: :lol: :lol:

KAYNANAYI KULLANMA KILAVUZU
1 sayfadaki 1 sayfası