KıRMıZı RuGaN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AyrıcaLıkLı Olduğunuzu Hissedin..!!!

AnasayfaPortalLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Ortaklar
 Hoşgeldin; Misafir

Toplam 2 Mesajın Var.

Kayıt Tarihin:
Perş. Ocak 01, 1970
Son Ziyaretiniz:
Perş. Ocak 01, 1970

5734 Gündür yayındayız
2013 Konumuz var
5589 Mesaj gönderildi
139 Kullanıcımız Var
Son Üyemiz : https://kirmizirugan.yetkin-forum.com/u147
En son konular
» Almost as cut-price as download
Ana babaya saygı EmptyÇarş. Ağus. 03, 2011 8:05 pm tarafından Misafir

» MİLLETTTTTTTT NERDESİNİZZZZZZ
Ana babaya saygı EmptyPtsi Ara. 07, 2009 3:51 pm tarafından NURUM_NUR

» Avusturyadan kimsecikler yokmu yaa bende tanismak istiyorum yakinimdan birileriyle
Ana babaya saygı EmptyPtsi Ocak 05, 2009 10:27 am tarafından hayat41

» YARIŞMAYA KATILAN MASA RESİMLERİ(lutfen resimleri aynı başlıkta buradan paylaşalım)
Ana babaya saygı EmptyPerş. Ara. 25, 2008 11:49 pm tarafından pınkrose

» 18 ÇANKIRI
Ana babaya saygı EmptySalı Ara. 23, 2008 4:57 pm tarafından hayat41

» lalelerim sarardıı
Ana babaya saygı EmptyPtsi Ara. 22, 2008 10:23 am tarafından ayşe42

» COCUKLARIMIZA ELBISELER DIKELIMMI????? (DOGMAMIS COCUGUMA DON BICIYOM :)))))
Ana babaya saygı EmptySalı Ara. 16, 2008 8:18 pm tarafından devit

» PILOTUN EL BECERİLERİ
Ana babaya saygı EmptySalı Ara. 16, 2008 8:07 pm tarafından devit

» YAZ SERGİMİZDEN GÖRÜNTÜLER
Ana babaya saygı EmptySalı Ara. 16, 2008 8:05 pm tarafından devit

Kimler hatta?
Toplam 2 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 2 Misafir :: 1 Arama motorları

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 203 kişi Ptsi Tem. 31, 2017 6:38 pm tarihinde online oldu.

Ana babaya saygı

2 posters
YazarMesaj
gina
KıRMıZı RuGaN TeaM
KıRMıZı RuGaN TeaM
gina

Kadın
İş/Hobiler : ev hanımı
Lakap : gina
Rep :
Ana babaya saygı Left_bar_bleue999 / 100999 / 100Ana babaya saygı Right_bar_bleue

Ana babaya saygı Empty
MesajKonu: Ana babaya saygı   Ana babaya saygı EmptyPerş. Ekim 30, 2008 7:31 pm

Muhterem Mü’minler!

Her kültürün, onu diğer kültürlerden farklı kılan pek çok özelliği vardır Bu özellikler, o kültürün mensubu olan toplumların kimliğini, kişiliğini oluşturmaktadır Aile kurumu ve bu kurumdaki ilişkiler, böyle bir öneme sahiptir Ailedeki ilişkilerin en önemlisi ise şüphe yok ki evlatların ana-babalarına karşı davranışlarıdır
Ana-baba saygısı, bizim dinî ve millî kültürümüzde en başta gelen ahlakî görev ve erdemlerden biri olarak görülmüştür Bunun en açık ifadelerinden biri Resûlullah Efendimiz’in şu uyarıcı sözleridir: “Küçüklerimize şefkatli olmayanlar, büyüklerimize saygı göstermeyenler bizden değildir” [3]

Yüce Allah (cc) şöyle emrediyor: “Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi, anne-babanıza da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti Eğer onlardan biri veya her ikisi senin yanında iken ihtiyarlayacak olursa, onlara karşı, öf! bile deme, onları azarlama, onlara güzel ve tatlı söz söyle” [1] Görüldüğü gibi bu âyette, daha birçok âyet ve hadiste Allah’a kulluktan hemen sonra ana-babaya saygı görevi gelmektedir
Konuşmaktan, yürümekten, her türlü ihtiyacını görmekten aciz ve çaresiz iken hiçbir karşılık beklemeden, bizler için uykusuz kalan, yemeyip yediren, en ufak bir rahatsızlığımızda istirahatını terk eden, her şeylerini biz çocuklarına en içten duygularla veren, kederlerimizi dahi sevince dönüştüren annelerimiz, elbette ki saygının ve sevginin en güzeline layıktırlar

Değerli Kardeşlerim!

Allah Teala annelerin çektiği acıları Kur’ân-ı Kerîm’de onlara iyi davranılmasını emrederek şöyle haber verir: “İnsana anne-babasına iyi davranmasını emrettik Annesi onu her gün biraz daha güçsüz düşerek karnında taşımıştır [4]

Onu ne zahmetlerle karnında taşıdı ve ne zahmetle dünyaya getirdi Onun anne karnında taşınması ve sütten kesilmesi otuz aydır [5] İnsana şöyle emrettik Bana ve anne-babana şükret Dönüş banadır” [6]
Anne ve babamıza iyi davranmanın şekli şudur Onlarla konuştuğumuz zaman sözün en yumuşağını, davranışların en güzelini sergilemeliyiz Tavır ve hareketlerin en gönül alıcı ve rahatlatıcısını içtenlikle anne ve babalarımıza göstermeli, meşru olan tavsiyelerini mutlaka yerine getirmeliyiz, onlara karşı kaba, kırıcı, üzücü söz ve davranışlardan sakınmalı, ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamalıyız
Allah Teala Kur’ân-ı Kerîm’de “Onları esirgeyerek alçak gönüllülükle üzerlerine kanat ger ve: Rabbim! Küçüklüğümde onlar beni koruyup yetiştirdikleri gibi şimdi sen de onlara merhamet et’’ [7] şeklinde dua edilmesini buyurmak suretiyle, anne ve babalarımıza ne kadar içten ve nazik davranmamız gerektiğini anlatmaktadır

Değerli Kardeşlerim!

Bizim dinî ve millî terbiyemizde ana-babaya saygı ömür boyu süren bir ödevdir Onları razı etmek, gönüllerini kazanmak hayır dualarını almak her gün ve her saat, başta gelen görevlerimiz arasında olmalıdır
Hutbemi anne-babaya itaat konusunda sevgili peygamberimizin tavsiyeleri ile bitiriyorum
Allah’ın rızası (anne ve) babanın rızasına, Allah’ın hoşnutsuzluğu da (anne ve) babanın hoşnutsuzluğuna bağlıdır [2] Anne babanıza iyilik edin ve ihsanda bulunun ki, çocuklarınız da size itaat etsin ve saygı göstersinler [8] Rızkının çoğalmasını ve ömrünün bereketlenmesini isteyen, anne ve babasına iyilik ve ikramda bulunsun [9]

______________alıntı
[1] İsrâ, 17/23 [2] Tirmizî, “Birr”, 3
[3] Tirmizî, “Birr”, 15; Ahmed b Hanbel, Müsned, I, 257
[4] Lokmân, 31/15 [5] Ahkâf, 46/15
[6] Lokmân, 31/15 [7] İsrâ, 17/23
[8] Taberânî, Kebîr, II, 8 [ 9] Ahmed b Hanbel, Müsned, III, 156
LELOŞŞ
üye
üye
LELOŞŞ

Kadın
İş/Hobiler : YÖNETİCİ
Lakap : LELOŞŞ
Rep :
Ana babaya saygı Left_bar_bleue999 / 100999 / 100Ana babaya saygı Right_bar_bleue

Ana babaya saygı Empty
MesajKonu: Geri: Ana babaya saygı   Ana babaya saygı EmptyCuma Ekim 31, 2008 12:35 am

allah analarımızı babalarımızı başımızdan eksik etmesin ben babamı kaybettim 2 yıla yakın oldu bi yarım eksik şimdi cenabı haktan anneme sağlık sıhat babama ise mekan rahatlıgı diliyorum allah onlardan zati olsun dört dörtlük bi ailem oldu benim meger ben ne kadar mutlu bi insanmışım inanın bunu farkettim

paylaşım için tşkr.

Ana babaya saygı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-