KıRMıZı RuGaN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AyrıcaLıkLı Olduğunuzu Hissedin..!!!

AnasayfaPortalLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Ortaklar
 Hoşgeldin; Misafir

Toplam 2 Mesajın Var.

Kayıt Tarihin:

Son Ziyaretiniz:

5704 Gündür yayındayız
2013 Konumuz var
5589 Mesaj gönderildi
139 Kullanıcımız Var
Son Üyemiz : https://kirmizirugan.yetkin-forum.com/u147
En son konular
» Almost as cut-price as download
HEMOROİT... EmptyÇarş. Ağus. 03, 2011 8:05 pm tarafından Misafir

» MİLLETTTTTTTT NERDESİNİZZZZZZ
HEMOROİT... EmptyPtsi Ara. 07, 2009 3:51 pm tarafından NURUM_NUR

» Avusturyadan kimsecikler yokmu yaa bende tanismak istiyorum yakinimdan birileriyle
HEMOROİT... EmptyPtsi Ocak 05, 2009 10:27 am tarafından hayat41

» YARIŞMAYA KATILAN MASA RESİMLERİ(lutfen resimleri aynı başlıkta buradan paylaşalım)
HEMOROİT... EmptyPerş. Ara. 25, 2008 11:49 pm tarafından pınkrose

» 18 ÇANKIRI
HEMOROİT... EmptySalı Ara. 23, 2008 4:57 pm tarafından hayat41

» lalelerim sarardıı
HEMOROİT... EmptyPtsi Ara. 22, 2008 10:23 am tarafından ayşe42

» COCUKLARIMIZA ELBISELER DIKELIMMI????? (DOGMAMIS COCUGUMA DON BICIYOM :)))))
HEMOROİT... EmptySalı Ara. 16, 2008 8:18 pm tarafından devit

» PILOTUN EL BECERİLERİ
HEMOROİT... EmptySalı Ara. 16, 2008 8:07 pm tarafından devit

» YAZ SERGİMİZDEN GÖRÜNTÜLER
HEMOROİT... EmptySalı Ara. 16, 2008 8:05 pm tarafından devit

Kimler hatta?
Toplam 6 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 6 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 203 kişi Ptsi Tem. 31, 2017 6:38 pm tarihinde online oldu.

HEMOROİT...

4 posters
YazarMesaj
pılot andaç
üye
üye
pılot andaç

Kadın
İş/Hobiler : uçmak
Lakap : cimcime
Rep :
HEMOROİT... Left_bar_bleue999 / 100999 / 100HEMOROİT... Right_bar_bleue

HEMOROİT... Empty
MesajKonu: HEMOROİT...   HEMOROİT... EmptyPerş. Kas. 13, 2008 12:04 am

Hemoroid nedir
Hemoroid makatın dıştan görünen kısmından 3-4 cm yukardaki kalın barsağın son 7-8 cm lik kısmı olan rektum denilen alandaki bağ dokularının gevşemesi sonucu damarların hem sayıca artması hemde çaplarının genişlemesiyle süngerimsi bir hal almış parmak şeklinde çıkıntı olması halidir.Genellikle hadiseye az veya çok barsak sarkmasıda eşlik eder
Hemorodin nedenleri
Hemoroid sadece insanda görülen bir hastalıktır.Nedenleri için şu sebepler sayılabilir

Irsiyet
Meslek
Gebelik ve doğum
Beslenme alışkanlığı
Dışkılama düzeni ve tarzı

Hemoroid kimlerde olur
Teorik olarak herkeste olabilir ancak çocuklarda makat bölgesindeki bağ dokusu daha sağlam olduğundan 15 yaşından önce hemoroit görülmez.

Utanma duygusu sebebiyle toplumda ne kadar sıklıkta olduğu konusunda kesin veri elde etmek mümkün olmasa da erişkin nüfusun 1/3 kısmında olduğu tahmin edilmektedir.

Bayanlarda daha sık olduğu kanısı yaygın olsada 3400 hastalık kişisel serimde 2 kadına 3 erkek oranı kadar erkeklerde daha sık rastlanmaktadır. Yine yaşlılarda daha çok olması beklenirken daha çok orta yaş gurubunda görülür.

Hemoroidin çeşit ve dereceleri
DIŞ HEMOROİD:Dış hemoroidler estetik olarak rahatsızlık dışında şikayet yapmaz,makatın kenarlarında değişik büyüklükte et beni şeklinde şişlik olarak hissedilir.Hastada herhangibir rahatsızlık varsa mutlaka iç hemoroid veya başka bir problem eşlik etmektedir.
İÇ HEMOROİDLER: İç hemoroidler belirti ve muayene bulgularına göre dört dereceye ayrılırlar.
1.Derece iç hemoroid( basur):Hemoroid memesi üst kısımda 1 cm lik hafif kabarıklık şeklinde görülür yüzeyi tahriş olduğunda kanama eğilimindedir.Genellikle ara sıra kanama dışında ciddi bir şikayet yapmazlar.Hastanın görmesi veya parmakla hissetmesi mümkün değildir ancak uzman tarafından anoskop dediğimiz 1-2 cm çapında 8-10 cm uzunluğunda bir aletle bakılarak tesbit edilebilir
2.Derece iç hemoroid ( basur):Hemoroid memesi makattan 3-4 cm üst kısımda 1-2 cm lik kabarık kırmızı alan şeklindedir normalde farkedilmez ancak ıkınıldığında dışarı kadar çıkar ve hasta eliyle hissedebilir.Hasta kalktığı anda müdahaleye gerek duyulmadan kendiliğinden içeri çekilir.Yüzeyi hassaslaştığında kanama olur özellikle tuvalette ıkınma esnasında fışkırma tarzında kanama olabilir ve zamanla kansızlığa yol açabilir.Başka bir problem eklenmedikçe kanama dışında ciddi bir problem oluşturmaz.
3.Derece iç hemoroid (basur):Hemoroid memesi makatın 3-4 cm yukarısında 1-2 cm lik kabarıklık şeklinde farkedilir ıkınmakla dışarı 3-4 cm olarak çıkar hasta elle yardım etmedikçe kendiliğinden içeri giremez ve dışarıda kalır.Kanama eğilimi vardır ıkınmakla fışkırır tarzda kanayabilir,kanama dışında ağrı,kaşıntı,ıslaklık ve dolgunluk hissi en fazla rastlanan şikayetlerdir.
4.Derece iç hemoroid ( basur):Tedavisi ertelenen hemoroid zamanla daha ileri aşamalara geçer,4.derecede artık iç ve dış basurlar birbirine geçmiştir.Dışarda hissedilen basur memeleri artık içeri girmez elle yardım edilip içeri sokulsa dahi hemen dışarı çıkar.Hasta otururken hemoroidler dışarıda olduğu için ağrı,genel olarak ıslaklık halı,sıkça kanama yeterince temizlenememe gibi şikayetler yapabilir.
Bunların dışında:
Makat sarkması:Hemoroide benzemekle beraber patoloji olarak farklı bir durumdur. Rektum denilen makatın üst kısmı cevreye tutunduğu bağlarını kopararak makatın dışına çıkar.Genellikle hemoroid diye baş vuran hastanın muayenesi sonucu kesin teşhis konulabilir.Kontrolsüz bir şekilde çok şiddetli ıkındıkları için zeka düzeyi düşük insanlarda daha sık görülür.İleri yaş hastalardada genel bağ dokusu zayıflaması sebebiyle yaş arttıkça sıklığı artar.
Tromboze hemoroid (boğulmuş basur):Her derecede iç hemoroid doğum,acı yeme,kabızlık,amip gibi sebeplerle abartılı bir ıkınmayı takiben makadın dışına doğru çıkar.Makat kaslarının sıkması sonucu kan dolaşımı bozulduğu için dayanılmaz düzeyde ağrı ve şişlik olur.
Anal hematom:Bazen aşırı ıkınma sebebiyle makat bölgesinde bir damar çatlar ve cilaltına kanayarak 1 cm ile 5 cm arasında çok ağrılı bir şişlik yapar.Hemoroide çok benzer ama hemoroidden farklıdır ve tamamen geçici bir durumdur.
pılot andaç
üye
üye
pılot andaç

Kadın
Rep :

HEMOROİT... Empty
MesajKonu: Geri: HEMOROİT...   HEMOROİT... EmptyPerş. Kas. 13, 2008 12:06 am

Hemoroidden korunma
Özellikle ailesel yatkınlığı olanların dikkat etmesi hastalığın oluşumunu ciddi ölçüde engelleyebilir.Bunun için en önemli şey tuvalette kalış süresi ve ıkınma şiddetidir.

Bol posa içeren gıdalar(sebze,meyve,kepek) çok tüketilmeli.Barsaktaki posa miktarı barsağın daha hızlı çalışmasını sağlayarak kabızlığı ve paralelinde tuvalette rahat boşalmayı sağlar.En fazla posa bırakan gıda kepektir bunu için mutlaka her öğünde kepekli(market tipi)ekmek tüketilmeli.Kepekli ekmek bulunamıyorsa yada yenilemiyorsa iri taneli bulgur kepeği günde bir su bardağı kadar tüketilmelidir. Gıda hemoroid ilişkisinde sadece tüketilen posalı gıda miktarına dikkat etmek yeterlidir.

Acı gıdalar:Acının bilinenin aksine hemoroid yapma özelliği yoktur ancak acı yendiğinde tam boşalamama hissi sebebiyle gereksiz yere çok ıkınılması önemli bir hemoroid sebebidir.Kontrolsüz bir şekilde aşırı derecede ıkınmamak kaydıyla acı yemenin hiçbir sakıncası olamaz.
Su tüketimi:Normal şartlarda tüketilenin üstünde su veya sıvı gıda tüketiminin barsak alışkanlığı üzerinde hiçbir etkisi olmadığından hemoroidden korunmada etkisinden söz edilemez.Ancak alınan posanın daha iyi su tutması için normal ölcülerde su içilmelidir.

TUVALET ALIŞKANLIĞI:Hemoroid oluşumunda en önemli etkendir ve mutlaka çok dikkat etmeyi gerektirir.

-Kabızlığı mutlaka çözünüz.
-Kabızlığınız olsada olmasada dışkılama ihtiyacı tam belirginleştiğinde gidin "galiba tuvaletim gelecek " diye tuvalete gidip beklemeyiniz,tuvalete asla okuyacak bir şeyler götürmeyiniz.

-Nerde olursanız olun asla dışkılama ihtiyacınızı ertelemeyiniz .
-Dışkılarken ilk oturduğunuzda çıkan 80-90 gramlık kısmı çıkardıktan sonra ıkınmanız gerekecekse ıkınmayıp geri kalanı bir dahaki dışkılamaya bırakınız.

-Tuvalette 1.5-2 dakikadan fazla kalmamaya özen gösteriniz.
-Tuvalete sadece dışkılama ihtiyacı için gidiniz dişinizi fırçalamanız gerekiyorsa onu biraz sonra yapınız böylece dışkılama için ayırdığınız süreyi da net bilirsiniz.

-Mümkün olduğunca günün aynı saatlerinde dışkılamaya gidiniz,özellikle kahvaltı sonrası gitmeyi alışkanlık haline getiriniz.
-Sigara içiyorsanız (binlerce zararının olduğunu bile bile) mümkün olduğunca kahvaltıdan hemen sonra ve tuvalete girmeden birkaç dakika önce 1 tane içiniz bu daha rahat dışkılamanızı sağlayacaktır.(sigara tiryakisi değilseniz böyle bir girişimde bulunmayınız)

-Mümkünse Türk tuvaletini kullanınız.Dizlerin karna basınç yapması sebebiyle daha rahat dışkılarsınız,rahatsız bir pozisyon olduğu için daha çabuk çıkma ihtiyacı duyarsınız.
LELOŞŞ
üye
üye
LELOŞŞ

Kadın
İş/Hobiler : YÖNETİCİ
Lakap : LELOŞŞ
Rep :

HEMOROİT... Empty
MesajKonu: Geri: HEMOROİT...   HEMOROİT... EmptyPerş. Kas. 13, 2008 8:58 am

Doğumdan sonra bendede çıktı ihmal ettim , doktora gitmeye çekindim , sonuç şiddetli kanama ve ağrıyla gittim doktora ilaçla tedavi aşamasını geçmiş ameliyat olmam gerekiyo aglak
hayal2626
üye
üye

Kadın
İş/Hobiler : evhanımı
Lakap : hayal
Rep :
HEMOROİT... Left_bar_bleue1 / 1001 / 100HEMOROİT... Right_bar_bleue

HEMOROİT... Empty
MesajKonu: Geri: HEMOROİT...   HEMOROİT... EmptyPerş. Kas. 13, 2008 11:19 am

leloscum bızım arkadastada vardı doktor onada amelıyat dedısana bır onerım var sabahları ackarnına 1tatlı kasıgı tarcın ye arkasından da su ıcı bunu hersabah yap
ınsallah faydasını gorursun gecmıs olsun
LELOŞŞ
üye
üye
LELOŞŞ

Kadın
Rep :

HEMOROİT... Empty
MesajKonu: Geri: HEMOROİT...   HEMOROİT... EmptyPerş. Kas. 13, 2008 12:03 pm

hayal2626 demiş ki:
leloscum bızım arkadastada vardı doktor onada amelıyat dedısana bır onerım var sabahları ackarnına 1tatlı kasıgı tarcın ye arkasından da su ıcı bunu hersabah yap
ınsallah faydasını gorursun gecmıs olsun

deniyim cnm saol
Nurhayat
üye
üye

Kadın
İş/Hobiler : çalişmıyorum
Lakap : kstmn_37
Rep :
HEMOROİT... Left_bar_bleue1 / 1001 / 100HEMOROİT... Right_bar_bleue

HEMOROİT... Empty
MesajKonu: Geri: HEMOROİT...   HEMOROİT... EmptyC.tesi Kas. 15, 2008 6:31 pm

hayalcim sagol bunu bende deneyecegim
leloşum gecmiş olsun
LELOŞŞ
üye
üye
LELOŞŞ

Kadın
Rep :

HEMOROİT... Empty
MesajKonu: Geri: HEMOROİT...   HEMOROİT... EmptyC.tesi Kas. 15, 2008 11:29 pm

Nurhayat demiş ki:
hayalcim sagol bunu bende deneyecegim
leloşum gecmiş olsun

saol cnm tşkr. dostuz
pılot andaç
üye
üye
pılot andaç

Kadın
Rep :

HEMOROİT... Empty
MesajKonu: Geri: HEMOROİT...   HEMOROİT... EmptyPaz Kas. 16, 2008 10:25 am

LELOŞŞ demiş ki:
Doğumdan sonra bendede çıktı ihmal ettim , doktora gitmeye çekindim , sonuç şiddetli kanama ve ağrıyla gittim doktora ilaçla tedavi aşamasını geçmiş ameliyat olmam gerekiyo aglak

kanka HAYATIM BOSTAN PATLICANIN SAPLARINI KAYNATIP SUYUNU İÇİNCEDE FAYDASI OLUYOMUŞ DİYE DUYDUM AMA İYİCE ÖĞREN İSTERSEN, GEÇMİŞ OLSUN

HEMOROİT...
1 sayfadaki 1 sayfası