KıRMıZı RuGaN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AyrıcaLıkLı Olduğunuzu Hissedin..!!!

AnasayfaPortalLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Ortaklar
 Hoşgeldin; Misafir

Toplam 2 Mesajın Var.

Kayıt Tarihin:
Perş. Ocak 01, 1970
Son Ziyaretiniz:
Perş. Ocak 01, 1970

5723 Gündür yayındayız
2013 Konumuz var
5589 Mesaj gönderildi
139 Kullanıcımız Var
Son Üyemiz : https://kirmizirugan.yetkin-forum.com/u147
En son konular
» Almost as cut-price as download
SoL akmısın..? EmptyÇarş. Ağus. 03, 2011 8:05 pm tarafından Misafir

» MİLLETTTTTTTT NERDESİNİZZZZZZ
SoL akmısın..? EmptyPtsi Ara. 07, 2009 3:51 pm tarafından NURUM_NUR

» Avusturyadan kimsecikler yokmu yaa bende tanismak istiyorum yakinimdan birileriyle
SoL akmısın..? EmptyPtsi Ocak 05, 2009 10:27 am tarafından hayat41

» YARIŞMAYA KATILAN MASA RESİMLERİ(lutfen resimleri aynı başlıkta buradan paylaşalım)
SoL akmısın..? EmptyPerş. Ara. 25, 2008 11:49 pm tarafından pınkrose

» 18 ÇANKIRI
SoL akmısın..? EmptySalı Ara. 23, 2008 4:57 pm tarafından hayat41

» lalelerim sarardıı
SoL akmısın..? EmptyPtsi Ara. 22, 2008 10:23 am tarafından ayşe42

» COCUKLARIMIZA ELBISELER DIKELIMMI????? (DOGMAMIS COCUGUMA DON BICIYOM :)))))
SoL akmısın..? EmptySalı Ara. 16, 2008 8:18 pm tarafından devit

» PILOTUN EL BECERİLERİ
SoL akmısın..? EmptySalı Ara. 16, 2008 8:07 pm tarafından devit

» YAZ SERGİMİZDEN GÖRÜNTÜLER
SoL akmısın..? EmptySalı Ara. 16, 2008 8:05 pm tarafından devit

Kimler hatta?
Toplam 5 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 5 Misafir

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 203 kişi Ptsi Tem. 31, 2017 6:38 pm tarihinde online oldu.

SoL akmısın..?

2 posters
YazarMesaj
Ad-Minella
Kraliçe
Kraliçe
Ad-Minella

Kadın
Rep :
SoL akmısın..? Left_bar_bleue999 / 100999 / 100SoL akmısın..? Right_bar_bleue

SoL akmısın..? Empty
MesajKonu: SoL akmısın..?   SoL akmısın..? EmptySalı Ekim 21, 2008 1:29 am

Sağ ya da sol eli kullanmak, bakış açısını da değiştiriyor. Solaklar bütüne bakarken beyinlerinin sol, ayrıntıya bakarken sağ kısmı çalışıyor. Sağlaklarda durum tam tersi
BBC - LONDRA - Solaklar dünyayı farklı algılıyor! Görmek için farklı beyin bölgelerini kullanan solaklar ve sağlaklar, dünyaya farklı açılardan bakıyor.

Sağ ve sol ellerini kullananların, konuşurken ve mekansal oryantasyon söz konusu olduğunda farklı beyin bölgelerini kullandıkları biliniyor. Ancak Britanya'daki Birmingham Üniversitesi'nde görevli bilim adamlarının yaptıkları araştırma, solakların çevrelerini algılamalarının da farklı olduğunu ortaya koydu.

Buna göre, sağ ellerini kullananlar, bir imajın bütününe bakarken, örneğin tek bir ağaca değil de bir ormana odaklanırken, beyinlerinin sağ bölümleri devreye giriyor. Buna karşılık bu kişiler bir bütünün bir parçasına odaklanırken beynin sol tarafını kullanıyorlar.

Solaklar için tam tersi geçerli. Onlar bütüne bakarken beyinlerinin sol kısmını, ayrıntıya odaklanırken ise beyinlerinin sağ kısmını devreye sokuyor.
Araştırmayı gerçekleştiren uzmanlar, Transcranial Magnetic Stimulation (TMS) adı verilen bir yöntemden yararlandı.

Bu yöntemde deneklerin beyin aktivitesi anlık olarak bozuluyor. Denekler görsel bir uyaranın ayrıntılarına konsantre olurken, beyinlerinin sol veya sağ tarafına TMS uygulandı. Beynin sol tarafı uyarıldığında sağ ellerini kullananların, beynin sağ tarafı uyarıldığında da solakların detaylara konsantre olmalarının zorlaştığı görüldü.

Profesör Glyn Humphreys, "Araştırma solakların dünyaya tersten baktıklarını ortaya koydu. Beynin hasar görmesi durumunda, sağ elini ve sol elini kullananlar farklı şekilde etkileneceklerdir" dedi.

Çeşitli araştırmalara göre de solaklar, alerji, bağışıklık sistemi rahatsızlıkları, depresyon, uyuşturucu, epilepsi ve şizofreni gibi sorunlara daha yatkın.

ÜNLÜ SOLAKLAR
Keanu Reeves, Robert De Niro, Tom Cruise, Albert Einstein, Jimmy Hendrix, Kurt Cobain, Pablo Picasso, Büyük İskender, Bill Clinton ve Nicole Kidman. KARIN DEŞEN JACK birde ABD başkanlarından carter hariç hepsinin solak olduğunu biliyormusunuz!

En son BuBBLe tarafından Salı Ekim 21, 2008 1:33 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
http://kirmizirugan.yetkinforum.com
Ad-Minella
Kraliçe
Kraliçe
Ad-Minella

Kadın
Rep :
SoL akmısın..? Left_bar_bleue999 / 100999 / 100SoL akmısın..? Right_bar_bleue

SoL akmısın..? Empty
MesajKonu: Geri: SoL akmısın..?   SoL akmısın..? EmptySalı Ekim 21, 2008 1:32 am

Bende Solak ım fakat yazıyı hem sağ hem sol elimle yazabiliyorum. Yemek Yerken Kaşıgı sol elimle tutuyorum genelde. Bazen sorun oluyor ama sagıda soluda kullanabiliyorum o yuzden merak ettim araştırdım.
Benim türüme " ambidextral" deniyormuş. Beynimizin sağ lob unuda sol lob unuda dengeli bir biçimde kullanabiliyomuşuz.
Ha neden merak ettim dersem Ortagım açtıgı görsel IQ testinden bu sonuca vardım.
Benim gibi Solakların bilgisine.
:D
http://kirmizirugan.yetkinforum.com
cucu-pete
üye
üye
cucu-pete

Kadın
İş/Hobiler : tp ögrenci-alisveris,müzik,dans,kitap
Lakap : cucu
Rep :
SoL akmısın..? Left_bar_bleue500 / 100500 / 100SoL akmısın..? Right_bar_bleue

SoL akmısın..? Empty
MesajKonu: Geri: SoL akmısın..?   SoL akmısın..? EmptySalı Ekim 21, 2008 10:02 am

canim aynen kücük yastan beri her isimi yazida dahil hem saglla hemde solla yapiyorum.okulda cok isima yarardi yorulunca el degistirirdim:))

SoL akmısın..?
1 sayfadaki 1 sayfası